Aeroponické zavlažovací systémy

Aeroponické zavlažovací systémy

Mezi nejznámější zavlažovací aeroponické systémy patří Nutriculture a GrowTool. Dále také Aeroponie Amazon a řízkovnice X-Stream. Tyto systémy zaručují maximální přísun kyslíku k rostlinám a rozprašují hnojiva přímo na kořeny. Přináší tak skvělé výsledky při pěstování rostlin.
Aeroponie, stejně jako hydroponie, umožňuje velmi úspěšnou kultivaci rostlin bez použití substrátu. Růst celé rostliny je nejlepší při dostatečné výživě kořenů. Čím rozvinutější kořenový systém rostlina má, tím lepší je její příjem živin a následně i růst. Kapkové aeroponické systémy ostřikují pomocí trysek kořeny rostlin vodou s živinami. Kořeny jsou navíc v neustálém kontaktu s kyslíkem. Tato kombinace maximálně posiluje rozvoj kořenů a významně tak přispívá k celkovému zdraví a síle rostlin a následně i k bohatosti sklizně. Rostliny pak díky cirkulačnímu čerpadlu využijí při další cirkulaci vše, co ihned nespotřebují.
Nutriculture aeroponie-šetří vodou. Pěstování rostlin v aeroponii, tedy bez substrátu, snižuje riziko chorob, plísní a škůdců. Rostlinám stačí pouze inertní médium. Mezi nejvhodnější patří keramzit nebo rockwool. Aeroponicky můžete pěstovat téměř každou rostlinu, zaručena je vždy nadprůměrná sklizeň. Velkou předností této pěstební metody je účinné využití vody a živin v ní. Také předejdete zbytečnému plýtvání zdrojů a peněz.
Aeroponické systémy Nutriculture jsou hojně využívány při komerčním množení rostlin a práci s řízky, sazenicemi nebo klony. Velmi úspěšná byla tato specifická metoda kultivace i při vesmírných letech.


Aeroponické systémy Amazon

Kromě hydroponických systémů vyvinuli odborníci ve firmě Nutriculture také celé komplety pro aeroponické pěstování rostlin. Aeroponické systémy Amazon a Amazon Twin umožňují pěstování pro 8 až 32 rostlin. Mladé rostliny, které budete vkládat do systému Amazon, musí mít již rozvinutý kořenový systém tak, aby se snadno uchytily v aeroponických květináčích. Aeroponie Amazon je osvědčeným způsobem především při pěstování chilli papriček a dalších jednoletých rostlin nebo plodin.


Aeroponická řízkovnice X-Stream

Tato kapková aeroponická řízkovnice od firmy Nutriculture je určena speciálně pro sazenice, řízky nebo klony. Tyto praktické a velmi výkonné řízkovnice jsou vybaveny aeroponickým zavlažovacím systémem. Mají vrchní víko a mladým rostlinám tak poskytují maximální bezpečnost v počátečním stádiu vývoje. V nabídce můžete najít řízkovnice ve variantách pro pěstování 12, 20, 40 a 120 rostlinek.


Výhody a přednosti aeroponie:

Rostliny mají nepřetržitý přísun vody, živin a kyslíku ke kořenům
Spotřeba vody a hnojiv je velmi úsporná, tedy ekonomicky výhodná
Rostliny mají optimální poměr živin a kyslíku po celou dobu růstu
Rostliny rychleji rostou, je zaručena bohatší a větší sklizeň
Konstrukce systémů nepropouští světlo ke kořenům rostlin
K pěstování není třeba žádný substrát, stačí např. keramzit nebo rockwool
Jsou eliminovány problémy způsobené přelitím nebo uschnutím rostlin
Systém zaručuje čisté kořenové prostředí, tím i minimální riziko plísní, chorob a škůdců